Son Dakika Haberleri

24 kasım öğretmen konuşma metni 201724 KASIMÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMASI

                Değerliöğretmen arkadaşlarım, sevgili öğrenciler;

                Hemenher dönemde öğretmenler, değişik alanlardaki değişmeler, gelişmeler konusundatopluma öncülük görevini üstlenmişlerdir.

                Pek çoköğrencinin öğretmeninden etkilendiği bilinmektedir. Kurtarıcı, devlet kurucu,ulu önder Mustafa Kemal Atatürk de Samsun’da yaptığı bir konuşmada, ilham vekuvvetini büyük ölçüde öğretmenlerinden aldığını söylemiştir.

                Ülketopraklarımız işgal edildiğinde de öğretmenlerimiz işgale karşı çıkmış, bununiçin mitingler düzenlemiş, coşkulu konuşmalar yapmıştır. Kurtuluş için savaşmakgerektiğinde de en öne sırada yerlerini almışlardır. Sivas Kongresi’ne katılandelegelerden biri ile Erzurum Kongresi’ne katılan delegelerden beşiöğretmendir.

                23Nisan 1920’de açılan TBMM’de 337 milletvekilinden yaklaşık 30’u öğretmendir.

                Öğretmenfiilen cephede savaşa katılmıştır. Kimi öğretmenler eğitimin aksamaması içingündüz derslerine girmiş, gece ise güvenlik için nöbet tutmuştur.

                MustafaKemal’e göre, hükümetin en önemli en verimli görevi eğitim işleridir. Bilindiğigibi Atatürk’ün özlemlerinden biridir; Milli Eğitim Bakanı olmak. “Cumhur reisiolmasaydım Maarif Vekili olmak isterdim.” Sözü onun bu özleminin ifadesidir.

                “Birmillet irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlakzaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfanordusuyla sağlanabilir.” (Mart 1923, Kütahya) sözü de hem asker hem eğitimciolan Atatürk’ün eğitime ne denli önem verdiğini gösterir.

                BaşöğretmenAtatürk eğitim konusunda “Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize görecekleritahsilin hududu ne olursa olsun en önde, her şeyden önce Türkiye’ninistikbaline, kendi benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadeleetmek lüzumu öğretilmelidir.” (Mart 1924) demiş, öğretmenlere yol göstermiştir.

                BaşöğretmenMustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği doğrultuda öğretmenler 15 Temmuz günüülkemizin, demokrasimizin tehlikede olduğunu görerek, milli birlik veberaberlik içinde demokrasimizi tehdit eden unsurlar karşısında korkusuzcaüzerine düşeni yapmıştır. Yurdumuzu korumak uğruna hayatını kaybedenöğretmenlerimizi rahmetle anıyoruz.

                Buvesileyle vatanımızın kurtarıcısı ve modern eğitim sistemimizin kurucusuBaşöğretmen Atatürk’ün manevi huzurunda saygı ile eğiliyor, bütünöğretmenlerimizin öğretmenler gününü canı gönülden kutluyorum. Benzer Dosyalar