Son Dakika Haberleri

2.sınıf hepimiz farklıyız konu özetiHEPİMİZFARKLIYIZ


Kazanım:2.1.2. Bireysel farklılıklara saygıduyar.

 

        İki insanı birbirinden ayıran özelliklere bireyselfarklılık denir. Bireysel farklılıklar fiziksel, kişisel özelliklerimizebağlı olabilir. Örneğin iki arkadaştan birinin siyah saçlı diğerinin sarı saçlıolması bireysel farklılıktır. Ya da iki arkadaştan birinin diğerine göre kısaveya zayıf olması bireysel farklılıktır.

        Birbirimizin fiziksel özelliklerinesaygılı olmalıyız. Bir kişinin fiziksel özelliğiyle dalga geçmek yanlış birdavranıştır.

        Aynı şekilde ilgi duyduğumuz alanların farklıolması bireysel farklılıktır. İki arkadaştan birinin resim yapmayı sevmesidiğerinin müzik dinlemeyi sevmesi bireysel farklılıktır.

        Arkadaşlarımızla farklı alanlara ilgiduymamız normaldir. Bu tür durumlarda arkadaşlarımızın ilgi alanlarına saygılıolmalı ve isteklerini önemsemeliyiz.

       Yeteneklerimizin farklı olması bireyselfarklılıktır. Bazı arkadaşlarımız çok iyi gitar çalabilir. Bazı arkadaşlarımızise çok iyi basketbol oynayabilir.

       Arkadaşlarımızla farklı yeteneklerimizinolması doğaldır. Bir alanda çok başarılıyken başka bir alanda yeterincebaşarılı olamayabiliriz. Yeteneklerimizi keşfetmek için her türlü faaliyetlerekatılmalıyız. Basketbol, futbol, resim, müzik, jimnastik, keman gibi kurslarakatılarak yeteneklerimizi ortaya çıkarabiliriz.

       Bazı arkadaşlarımız gözlük, işitme cihazı,tekerlekli sandalye, koltuk değneği gibi özel araçlar kullanırlar. Buarkadaşlarımıza karşı dikkatli davranmalı bu aletlere zarar verecekhareketlerden kaçınmalıyız. Aynı şekilde bu araçları kullanan arkadaşlarımızlaalay etmemeli, onları incitecek davranışlardan uzak durmalıyız.

      

Unutmayalım; bireysel farklılıklarımızzenginliklerimizdir. Benzer Dosyalar