Son Dakika Haberleri

2.sınıf kaynakları ve eşyaları özenli kullanalım özeti
Kazanım:2.1.5. Kaynakları ve eşyaları özenlikullanır.

 

       Okullarda kullanılan başlıca kaynaklarelektrik ve sudur. Temizlik malzemeleri olarak da en çok sabun ve deterjankullanılır. Sağlıklı koşullarda gereği gibi eğitim yapabilmek için bukaynaklara ve temizlik maddelerine ihtiyacımız vardır.

       Su günlükyaşantımız için çok değerli bir kaynaktır. Su olmadan temizlik yapamayız.Bedenimiz ve okulumuz temiz olmazsa sağlıklı olamayız. Dünyadaki su kaynaklarısınırlıdır. Bu nedenle suyu tasarruflu kullanmalıyız. Suyu tasarruflu kullanmak,gerektiği zaman gerektiği kadar su kullanmaktır. Gereğinden fazla kullandığımızher damla su, bu kaynağın boşa harcanmasıdır.

      Okulda suyutasarruflu kullanmak için;

·       ·       ·       ·        

       Lamba, bilgisayar, akıllı tahta ve benzeriürünler elektrikle çalışır. Elektrik olmadan sınıfımızı aydınlatamayız.Elektrik olmadan çoğu ürün çalışmaz.

       Elektrik üretilirken doğadaki kaynaklarkullanılır. Bu nedenle elektriği tasarruflu kullanmalıyız. Okulda elektriğitasarruflu kullanmak için;

·       ·       ·       Teneffüslerde bilgisayar, projeksiyongibi aletleri kapatmalıyız.

 

      Okulda ellerimizi ve yüzümüzü yıkarken sabunkullanırız. Tuvaletteki sabunları oyun aracı olarak kullanmamalıyız. Ellerimiziyıkarken musluğu açmalı, sabunlarken kapatmamalıyız.

       Kâğıt ve temizlik maddelerini dikkatlikullanmalıyız. Kâğıdın hammaddesi ağaçtır. Kâğıt ürünlerini tasarruflukullanırsak hem ağaçları koruruz hem paradan tasarruf ederiz.

       Okulda çalışan hizmetliler okulumuzutemizlerler. Okulumuz temizlerken sabun, deterjan, çamaşır suyu gibi temizlikmaddeleri kullanılır. Temizlik malzemeleri kimyasal maddelerdir. Temizlikmaddeleri suyu, toprağı kirletir. Temizlik maddelerini az kullanarak hem doğayıhem de paramızı korumuş oluruz.

      Her sınıfta sıra, masa, pano, harita,  tebeşir, tahta kalemi, cetvel, öğretmenmasası ve sandalyesi, gibi birçok malzeme kullanılır. Okulumuzda eşyalarıözenli kullanmalıyız. Bu eşyaları özenli kullanırsak paradan tasarruf etmişoluruz. Benzer Dosyalar