Son Dakika Haberleri

3. Sınıf Enerji Kaynakları Konu AnlatımıELEKTRİK KAYNAKLARI

Günlük hayatta kullandığımız farklı türdeki elektrikli araçlar çalışırken de farklı elektrik kaynaklarına ihtiyaç duyarlar.  Evlerimizde kullandığımız televizyon, ütü, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın gibi elektrikli araçların kaynağı şehir elektriğidir.

Elektrik kaynakları sahip olduğu elektrik şehirlerde; su, kömür, petrol, rüzgâr ve Güneş gibi kaynaklardan yararlanılarak elektrik santrallerinde üretilir. Üretilen elektrik evlerimize, iş yerlerine, fabrikalara elektrik iletim hatları ile ulaştırılmaktadır.

Bazı elektrikli araçlar için gerekli olan elektrik kaynağı pildir. Pil, düşük elektrik enerjisi üreten bir kaynaktır. Bu nedenle elektrik enerjisi ihtiyacı az olan elektrikli araçlarda tercih edilmektedir. Pillerin kullanıldığı yere göre faklı biçim ve şekilleri vardır. Radyo, el feneri, kumandalar, kol saati, bazı oyuncaklar, fotoğraf makinası gibi elektrikli araçların elektrik kaynağı pillerdir.

Teknolojinin ilerlemesiyle taşınabilir elektrikli araçların artmasıyla pil kullanımı da yaygınlaşmıştır. Pillerin belirli ömürleri vardır. Bitmiş pillerin yapısında bulunan maddeler zehirlidir ve toprağa, suya karışabilmektedir. Toprağa ve suya karışan bu zehirli maddeler hastalıklara ve ölümlere neden olabilmektedir. Bu nedenle kullanılmış piller atık pil toplama kutularına atılarak çevreye zarar vermeleri engellenmelidir. Pillerin içerinde tehlikeli maddeler bulunduğundan içi açılmamalı ve piller ateşten uzak tutulmalıdır.

Günlük hayatta sıkça kullandığımız cep telefonu, dizüstü bilgisayar, şarjlı süpürge gibi araçların elektrik kaynağı da pillere benzer yapıda olan bataryalardır. Bataryalar birden çok pilin birleştirilmesiyle oluşturulan ve şarj edilebilen elektrik kaynaklarıdır.

Otomobil, motosiklet, uçak, gemi, gibi araçların çalışması için gerekli olan elektrik kaynağı aküdür. Akü, motorlu araçlarda kullanılan elektrik kaynağıdır. Akü pillere göre daha uzun süre elektrik enerjisi verebilmektedir. Elektrik enerjisi tükendiğinde yeniden şarj edilebilir(doldurulabilir).

Günlük hayatımızın artık vazgeçilmezi olan elektrik sınırlı bir kaynaktır ve tükenebilmektedir. Elektrik enerjisi üretimi maliyetlidir. Bu nedenle elektrik kullanırken tasarruflu olmalı, ihtiyacımız dışında kullanmamalıyız. Gereksiz yanan ışıkları kapatma, tasarruflu ampul kullanma, enerjisi tasarrufu sağlayan A sınıfı ürünler satın alma, şarj edilebilir piller kullanma günlük hayatta yapabileceğimiz basit tasarruf yöntemleridir.
Benzer Dosyalar