Son Dakika Haberleri

3. Sınıf Fen Bilimleri Dünya’nın Şekli Konu AnlatımıDÜNYA’NIN ŞEKLİ

Eski çağlarda teknoloji bu kadar gelişmediği için insanlar Dünya’nın yuvarlak olduğunu bilmiyorlardı ve Dünya’nın şeklini merak ediyorlardı. Bu nedenle Dünya’nın şekli ile ilgili farklı görüşler ileri sürmüşlerdir. Bu görüşlerden bazıları Dünya’nın düz bir tepsi gibi olduğu, öküzün boynuzları üzerinde duran bir nesne olduğu gibi görüşlerdi. Eski çağlarda sayıları çok az olsa da AristoPisagorBiruni ve Macellan gibi bilim insanları Dünya’nın yuvarlak olduğunu, düz olmadığını savunmuşlardır. Fakat insanlar, eğer yuvarlaksa aşağı kısımda kalanlar neden düşmüyorlar gibi sözler söylemişlerdir. Ancak Bilim geliştikçe Dünya’nın yuvarlaklığı da daha güzel anlaşılır oldu. Bununla alakalı incelemeler yapan kişiler aşağıda verilmiştir.

Dünya’nın şekli ile ilgili görüş belirten bilim insanlarından bazıları ve görüşleri:

Pisagor: MÖ 590 lı yıllarda Dünyanın güneş etrafında döndüğünü ve Dünya’nın yuvarlak olduğunu ileri süren ilk kişiydi. Ancak Pisagor’un bu dediğine bilimle uğraşan kişilerin dışında inanan olmamıştı.

Aristo: Pisagor’dan İki Yüzyıl Sonra Aristo, gözlemleri sonunda Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtladı.
Biruni: 972-1050 yılları arasında Dünyanın küre şeklinde olduğunu ortaya koydu.

Macellan: Dünyanın çevresini dolaşan ilk denizcidir. Kaşif olan Macellan, Dünya’nın yuvarlak olduğunu ispatlamak için bir yolculuğa çıkmış ve hep aynı yöne gitmiştir. Yolculuk tamamlandığında denizciler hareket edilen noktaya ulaşmıştır. Böylece Dünya’nın yuvarlak olduğu kanıtlanmıştır.

Günümüzde gelişen bilim ve teknoloji sayesinde, uzaydan çekilen fotoğraflarla Dünya’nın küre şeklinde olduğu ispatlanmıştır.Benzer Dosyalar