Son Dakika Haberleri

3.sınıf bazı maddeler zarar verebilir ders notuBazı Maddeler Zarar Verebilir

 

Çevremizdekivarlıkları duyu organlarımızla tanırız. Gözümüzle görür, burnumuzla koklar,dilimizle tadına bakar ve derimizle dokunuruz. Ancak bilmediğimiz maddeleri gördüğümüzde çok dikkatetmeliyiz. Hatta bu tür maddelerden uzak durmalıyız. Çünkü bu tür maddelerbizleri zehirleyip vücudumuza zarar verebilir. Evlerimizde kullandığımıztemizlik maddelerinden bazıları ve laboratuvarlarda kullanılan kimyasalmaddeler tehlikeli olabilir. Bu nedenle bu maddeleri koklamamalı, tatlarınabakmamalı ve derimizle temasından kaçınmalıyız. 

Kimyasal maddeleri kullanmadanönce ambalajları üzerinde yer alan uyarı işaretlerineve uyarıcı bilgilere dikkat etmeli kullanma talimatlarına uygun olarakkullanmalıyız. Kimyasal maddeler gibi kesici ve sivri uçlu aletleri dekullanırken dikkatli olmalıyız. 

Kimyasal maddeler gibi kesici ve sivri uçluürünler de yaralanmamıza ve vücudumuzun zarar görmesine neden olabilir.Kimyasal maddeler, sivri uçlu ve kesici aletlerle çalışırken dikkatli olmalı,kendimiz dışında başkalarınada zarar vermemeye özen göstermeliyiz. 

Laboratuvarda öğretmenimizden izinsiz hiçbir şeye dokunmamalı, oynamamalı, arkadaşlarımızabu maddelerle şakalaryapmamalıyız. Benzer Dosyalar