Son Dakika Haberleri

3.sınıf maddenin halleri konu özeti   MADDENİN HÂLLERİ

Uzayda yer kaplayan ve belli bir kütlesi olan her şeye maddedenir.Çevremizdeki maddelerin hepsi aynı halde bulunmaz. Maddeler doğada üçhalde bulunur.

1.Katı Maddeler

Belirli bir şekli olan, elle tutulup gözle görülenmaddelerdir. Dışarıdan bir etki olmadığı sürece şekilleri değişmez.Sıkıştırılamaz. Bazı katı maddeler küçüktanelidir. Sıvılara benzer özellik gösterirler. Bu küçük taneli katılarkonuldukları kabın şeklini alırlar. Sıvılar gibi akıcılık özelliği taşırlar.Pirinç, un, toz şeker, tuz, kum gibi maddeler küçük taneli katılardır.

2.SıvıMaddeler

Konulduğu kabın şeklini alanmaddelere sıvı maddeler denir. Sıvımaddelerin belirli bir şekli yoktur. Bu nedenle konuldukları kabın şeklini alırlar.Akıcı oldukları için bir kaptan başka bir kaba boşaltılabilirler.Sıvı maddeler bir kap içinde sıkıştırılamazlar.  Bazı katı maddeleri erittiğimizde sıvı hale geçerler.Örneğin buzu ısıtırsak erir ve su olur.

3.GazMaddeler

Gözle görülemeyen, elle tutulamayan maddelerdir. Gazmaddelerin varlığını duyu organlarımızla hissederiz. Gaz maddeler bulunduklarıkabı ve ortamı tamamen doldururlar.Gaz maddeler sıkıştırılabilir. Bulunduklarıortama yayılabilme özelliği vardır. Örneğin; hava her yana yayılan bir gazmaddedir.Benzer Dosyalar