Son Dakika Haberleri

4.sınıf kuvvetin cisimler üzerindeki etkileri konu özeti                              KUVVETİN CİSİMLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Duran bir cismi hareket ettiren, hareket eden bir cismi durduran; cismin hızını, yönünü ve şeklini değiştiren etkiye kuvvet denir. Cisimleri itmek veya çekmek cisimler kuvvet uygulamaktır. Cansız bir varlığı; iterek ve çekerek hareket ettirebiliriz. Buna itme ve çekme kuvveti diyoruz. Arabaya binmek için kapıyı açtığımızda çekme kuvveti uygularız.  Arabadan inmek için kapıyı açtığımızda itme kuvveti uygularız.

  Bir cismi iterek veya çekerek; hareket ettirebilir ya da durdurabiliriz. İtme veya çekme uygulanmadan cisimleri hareket ettirmek veya hareketli bir  cismi durdurmak mümkün değildir. İttiğimiz bir cisim ileriye doğru hareket eder ve bizden uzaklaşır. Çektiğimiz bir cisim ise bize doğru hareket eder ve bize yaklaşır. Her gün yüzlerce kez kuvvet uygular, cisimleri hareket ettiririz. Kuvvet, cisimler üzerine etki eder.

 Kuvvetin, duran cisimleri hareket ettirme, hareketli cisimleri durdurma, hareketin yön ve hızını değiştirme, cisimleri döndürme ve şekil değiştirme gibi etkileri vardır.

1. Kuvvet duran bir cismi hareket ettirir.  Duran bir cismi hareket ettirmek için hareketettiğimiz yönde kuvvet uygulamalıyız. 

 

2. Kuvvet hareket eden bir cismi yavaşlatır ve durdurur. Örnek: Kırmızı ışığa yaklaşan bir şoför, arabanın frenine basar. Böylece, arabanın hareketine zıt  yönde kuvvet uygulanmasına neden olur. Bu sayede araba yavaşlar ve durur. Hareket halindeki bir otomobilin sürücüsü otomobili durdurmak yada yavaşlatmak için frene bastığında otomobil yavaşlar yada durur.

3. Kuvvet cismin yönünü değiştirir. Örnek: Masa tenisi, voleybol gibi oyunlar oynarken topa farklı yönlerde kuvvet uygular ve topun yönünün değişmesine neden oluruz.

4. Kuvvet cisimleri döndürür. Örnek: Rüzgâr, yel değirmenine itme kuvveti uygulayarak pervanelerinin dönmesine neden olur. Aynı şekilde bir vidayı sabitlemek için vidaya kuvvet uygular ve dönmesine neden oluruz.

5. Kuvvet cisimlerin şeklini değiştirir. Vurarak, gererek, sıkarak veya bükerek cisimlerin şekillerinin değişmesini sağlayabiliriz.Örnek :; Kuvvet uygulanan bir , cam bardak kırılabilir, teneke kutu sıkıştırılabilir.Köfte yaparken ya da greyfurdun suyunu çıkarırken onları sıkarız. Böylelikle şekillerinin değişmesine neden oluruz                                                                                    Benzer Dosyalar