Son Dakika Haberleri

5.sınıf gündelik hayatta kültürel unsurların sürekliliği ve değişimi ders notuGündelik Hayatta Kültürel Unsurların Sürekliliği Ve Değişimi

 

Özellikle kış mevsiminde yanımızdan eksik etmediğimizkağıt mendillerin kullanımı çok eskilere dayanmıyor. Kağıt mendillerinyaygınlaşmasından önce renk renk desen desen kumaş mendiller kullanılırdı. İlk Türkçe sözlük olan Kaşgarlı Mahmut'un Divanı Lügatit Türkadlı eserinde cepte taşınan ipekli yada pamuklu bez parçası karşılığında “ulatu” ve “savluk” sözcüklerigeçiyordu. Günümüze ulaşan en eski mendillerimiz 1500 lü yıllara ait ve TopkapıSarayı Müzesi'nde sergilenmektedir. Osmanlı Sarayı'nda kullanılan mendiller işlemelerlesüslenirdi. Önemli yabancı konuklara armağan olarak zengin işlemeli ipekmendiller verilirdi. Halkın kullandığı mendillerse daha çok keten vepamuktandı. Günümüzde kumaş mendiller genellikle aksesuar olarak kullanılıyor,ceket ceplerinisüslüyor.

Selamlaşmak insanlarla iletişimimizin ilk adımıdır.Selam şekli ve dili kişiden kişiye, yöreden yöreye farklılık gösterebilir. “Günaydın”,“merhaba”, ”selamün aleyküm”, ”iyi günler”, ”iyi akşamlar”, “iyi geceler” gibiifadeleri gün içinde çokça kullanırız. Günümüzde kullandığımız bu ifadelerinyanında geçmişte “esen” sözcüğü de kullanılırdı. “Esen olmak” iyi olmakanlamında kullanılırdı. Esenleşmek de selamlaşmak anlamına gelirdi. Günümüzde de “esenkal” ifadesi kullanılmaya devam etmektedir. Divanı Lügatit Türk'te“ol esenledi” “o beni selamladı” “esen mü sen?”, “iyi misin?” anlamındakullanılmıştır.

 

NOT: Divanı Lügatit Türk Kaşgarlı Mahmut tarafından 1072-1074 yıllar arasında yazılan Türkçe-Arapça bir sözlüktür. Türkçe'nin bilinen en eski sözlüğüdür. Aynı zamanda o dönemde insan ve toplum yaşamıyla, kültürümüz ile ilgili ilgi çekici bilgiler vermektedir.

Geçmişte selamlaşmanın kuralları da belirlenmişti.Küçük olan büyüğe, az olan grup çok olana, yürüyen oturana at üzerinde bulunanyaya olana selam verirdi.

NOT: DivanıLügatit Türk Kaşgarlı Mahmut tarafından 1072-1074 yıllar arasında yazılan Türkçe-Arapça birsözlüktür. Türkçe'ninbilinen en eski sözlüğüdür. Aynı zamanda o dönemde insan ve toplumyaşamıyla, kültürümüz ile ilgili ilgi çekici bilgiler vermektedir.Benzer Dosyalar