Son Dakika Haberleri

Cumhuriyet Bayramı örnek konuşma metni 2017CUMHURİYET BAYRAMI KONUŞMA METNİ

             Sayın okul müdürüm, değerli öğretmenarkadaşlarım, sevgili öğrenciler ve saygı değer veliler; CumhuriyetBayramımızın 94. yıl kutlamaları için toplanmış bulunmaktayız.

            Cumhuriyet,halkın seçme-seçilme özgürlüğünü, eşitliğini ve düşüncesini ön planda tutan biryönetim şeklidir. Gazi Mustafa Kemal, bu yönetim şeklinin Türk ulusunun kişilikve karakterine en uygun yönetim şekli olacağını düşünerek, 23 Nisan 1920’ deTürkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasını sağlamış, ülke yönetiminde halkınsöz sahibi olmasını gerçekleştirmiştir. Bu tarihten yaklaşık 3 yıl sonra, 29Ekim 1923’te yönetim şeklimizi Cumhuriyet olarak değiştirilmiştir.

            Atatürk;“Egemenlik, kayıtsız şartız milletindir.” sözüyle de Türk halkına duyduğu saygıve değerin yanı sıra büyük bir sorumluluk da yüklemiştir. Bu doğrultuda bizyeni nesillere düşen en büyük görev ve sorumluluk; Türkiye Cumhuriyeti’ninbölünmez bütünlüğünü savunmak, iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.İleri görüşlülüğü ile tanınan önderimiz Mustafa Kemal, “Gençliğe Hitabe” decumhuriyetimizi yıkmak, ülkemizi bölüp parçalamak için faaliyet gösterebilecekiç ve dış düşmanlardan söz etmiş, hangi şartlarda olursak olalım bu durumakarşı koymak için elimizden geleni tereddüt etmeden yapmamız gerektiğinibelirtmiştir.

Nitekim15 Temmuz 2016 gecesi bu ön görü fiiliolarak gerçekleşmiş, Türk halkı, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi tek yumrukolarak gereken cevabı iç ve dış düşmanlarına vermiştir. Aradan geçen yaklaşık100 yıla rağmen barış içinde yaşadığımız ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesi hiçbeklemediğimiz bir yerden hain bir saldırıya maruz kaldık. O gece umutlarımıza,hayallerimize, özgürlüğümüze pranga vurulmak istendi. O gece elleri silahlıkaranlık adamlar her gün gelip geçtiğimiz caddeleri, oyun oynadığımız parklaraçıkan yolları, okul önlerini kesmiş haramiler gibiydi. Türk Milleti tıpkıKurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi canı pahasına vatanını korumak için kendinisiper etti. Bütün dünya, bir milletin yurduna nasıl sahip çıktığına o gece birkere daha şahit oldu. Milletimiz o gece ayağa kalkarak sokağa çıktı ve sinsiduvarları, surları yıktı geçti. İnanan, savunan bir halkın önünde hangi güçdurabilirdi ki. Ankaralı bir köylü, Erzurumlu bir delikanlı, torunlarının büyümesinibekleyen dedeler, hayata annesinin eteğine sımsıkı sarılarak tutunmaya çalışançocuklar hepsi sokaklarda, meydanlarda gücü zulme alet edenlerin karşısına birbayrak gibi dikildi. Bir temmuz akşamında yüreklerinin tam ortasına dayanannamlulara imanıyla karşı çıktı Kimimiz şehrin herhangi bir yerinde bir namlununucunda gençliğini bıraktı, kimimiz arkasında gözü yaşlı ama mağrur bir eş, birbaba ve bir çocuk... Kimimiz hayatının her dakikasını birlikte geçirdiğikardeşiyle birlikte şehadet şerbetini içti.

İşte aziz şehitlerimiz, gazilerimiz o gece birtoprak nasıl vatan olur, nasıl vatan kalır bir kere daha gösterdiler bize.Ruhları şad olsun.

             Bu vesile ile Kurtuluş Savaşımızınbaşlangıcından bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğü ve birliği içincanlarını hiçe saymış şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygı ve minnetleanıyorum.

            SözlerimiAtatürk’ün bir sözü ile bitirmek istiyorum.

“Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak veyükseltecek olan sizlersiniz”

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN   Benzer Dosyalar