Son Dakika Haberleri

Isı Alışverişi Deney PlanıISI ALIŞVERİŞİ

 

Deneyin Adı: Isımızı Paylaşalım

Malzemeler:  Sıcak su, kaşık

Deneyin Amacı:  Isının maddelerüzerindeki en belirgin etkisinin ısınma- soğuma olduğunu kavramak, ısıalışverişinin sıcak maddeden soğuk maddeye doğru olduğunu öğrenmek.

Deneyin yapılışı:  Sınıfa bardak içinde sıcak su ve bir adetmetal çay kaşığı getirilir. İlk olarak sınıfta birkaç çocuğa bardağın vekaşığın sıcaklığı hissettirilir. Çocuklar bardağın sıcak kaşığın soğuk olduğubilgisini verdikten sonra kaşık sıcak suyun içine konulur. Ve bir sürebekletilir. Kısa bir süre ardından kaşık bardağın içinden çıkarılır ve yinesınıftan birkaç çocuğa kaşığı ellemesi söylenir. Çocuklar kaşığın sıcaklığıhakkında sınıfa izlenimlerini açıklar.

Deneyin Sonucu:Bu deneyde bardak içindeki su sıcakmadde, kaşık ise soğuk maddedir. Sıcak madde ile soğuk madde temas ettiğindearalarında ısı alışverişi meydana gelir. Isı alışverişi sıcak maddeden soğukmaddeye doğrudur. Ve ısı alışverişi maddelerin sıcaklığı eşit olana kadar devameder. Isı alışverişi sırasında sıcak olan madde ısı verdiğinden bir miktarsoğurken soğuk olan madde ısı aldığından ısınır. Isı alışverişi sonucunda soğukolan maddenin ne kadar ısındığı ya da sıcak olan maddenin ne kadar ısı verdiğimaddelerin miktarına ve ısı alışverişi olayının süresine bağlıdır.

 Benzer Dosyalar