Son Dakika Haberleri

Su Döngüsü Deney PlanıSU DÖNGÜSÜ

 

Deneyin Adı: Dönen Su

Malzemeler:  Geniş cam kase, çay bardağı, mum,streç film

Deneyin Amacı: Suyun hal değiştirerek bir dolanım halinde olduğunu kavramak.

Deneyin yapılışı: Geniş cam kasenin içine kaynar sukonulur. Çay bardağı cam kasenin içine konulur. Fakat bardağın içine sugirmemesine dikkat edilir. Cam kasenin ağzı streç film ile kaplanır. Cam kaseyanan mumum üzerinde kısa bir süre bekletilir.

Deneyin Sonucu: Zaten kaynama sıcaklığında olan su mumum verdiği ısı enerjisiylebuharlaşmaya başlar. Buharlaşan su soğuk yüzeye yani geçirilen streç filme çarpar.Buharın soğuk yüzeye çarpması ile yoğuşma olayı yaşanır. Bu arada deneysonucunda cam bardağın içinde su damlacıkları gözlenmiştir. Bunun açıklamasıise streç filmde yoğuşan su damlacıklarının ağırlaşarak bardağın içinedüşmesidir.  Yağmurun oluşum açıklamasıda aynen bu şekildedir. Buharlaşan su bulutlarda yoğuşur ve uygun koşullaroluştuğunda tekrar yağmur olarak yeryüzüne düşer.

                 Sonuç olarak deneydençıkarılacak bilgi:

Suyun birhalden başka bir hale geçerek yeryüzü ve hava küre arasında devamlı olarakdolanmasına SU DÖNGÜSÜdenir. Doğadaki su döngüsünün devamlı olarak gerçekleşmesi için buharlaşmaolmalıdır. Yeryüzündeki tonlarca suyu buharlaştırmak için çok güçlü bir enerjikaynağına ihtiyaç vardır. Doğadaki bu enerjinin kaynağı Güneş’tir.
Benzer Dosyalar