Son Dakika Haberleri

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözü kompozisyon çalışmasıAçıklamamızın amacı; tatlı dilin bütün güçlükleri yenecek bir etki gücünesahip olduğunu yansıtmaktır. Tatlı dilli insanlar karşısında tutumunuzu gözönüne getirerek şöyle bir düşünce düzeni kurabilirsiniz:
1 – Tatlı dilin tanımı;
2 – Tatlı dilli insanların ruhîdurumları;
3 – Tatlı dilli insanların hayattakikazançları, başarıları;
4 -Tatlı dilli insanlarla dili sivriinsanlar karşılaştırılarak örnekler verilebilir;
5 – Sonuç.

ÖRNEK ÇALIŞMA:

‘Tatlı dil, muhatabı ruhen etkileyecek tarzda,yumuşak, ikna edici, okşayıcı konuşma şeklidir. Tatlı dil, bütün gücünü ruhtanalır. Ruhu iyilikler, güzelliklerle dolu olan, fazilet sahibi bir kimsenin dilide kendiliğinden tatlı olur. Tatlı dil ve güler yüz, ruh asaletinin sevimli belirtilerive görünümleridir. Tatlı dilli insanlar bu özellikleriyle çevrelerindekileriarkalarından sürükleyecek çekici bir etkiye sahiptirler.
Ne kadar kötü olursa olsun, tatlı dil karşısındayumuşamaya-cak insan kalbi yoktur. İyiliğin o güçlü silahıyla bütün kötülükleriyenip ortadan kaldırmak ne güzel bir şeydir!.. Bu yüzden tatlı dilli insanlar,çevrelerinde sevilir, sayılır ve itibar görürler. Ruhî asaletin temeltaşlarından olan sabır ve hoşgörü, tatlı, yumuşak bir ses tonuyla işbirliğiettiği zaman aşılmayacak hiçbir engel, yenilmeyecek hiçbir zorluk yoktur.Çevrenizde nice çirkin insanlar vardır; tatlı dilleriyle herkesi kendilerinehayran bırakırlar. Dil. bilinç ve iradeyle kullanılması gereken bir organdır;kendi başına bırakıldığı zaman her dönüşünde bir kalp kırar; .birçok yıkımlarasebep olur. Dilin bu sonsuz etki gücünden dolayıdır ki, “dil yarası yaralarınen derinidir” denilmiştir.
İçimizde gür bir sevgi, şefkat ve merhametkaynağı bulunduğu sürece kendiliğinden tatlılaşan dilimiz, hayatın güçlükleriniyenmede, insanları ikna edebilmede en büyük yardımcımızdırBenzer Dosyalar