Son Dakika Haberleri

Türk ikizleri kitabı sınav sorularıTÜRK İKİZLERİ 1. “Türk İkizleri” adlı kitapta geçen olaylar aşağıda karışık olarak verilmiştir. Olayların kronolojik sıralaması nasıl olmalıdır?

I. Kasabaya göç
II. Yayla köyüne göç
III. Cumhuriyet Bayramı
IV. Artan hırsızlık olayları
V. Hasan onbaşının erlerinden birinin ailenin yanına yardımcı girmesi
VI. Parlak’ın gölde boğulma tehlikesi
A.) I-V-IV-III-II-VI C.) I-III-V-IV-II-VI B.) II-IV-V-I-VI-III D.) II-V-IV-III-VI-I

2. Aşağıdakilerden hangisi kitapta üzerinde durulan kavramlardan birisi değildir?

A.) Azim B.) Sabır C.) Çalışkanlık D.) Nefret

3. Cumhuriyet Bayramı’nda yapılacak olan yarışmalara hangi çocuğun hangi varlıkla katılacağı hangi seçenekte doğru verilmiştir?

A.) Durak-halı, Parlak-koç B.) Parlak-halı, Durak-koç C.) Durak-karpuz, Parlak-çoban köpeği D.) Parlak-karpuz, Durak-çoban köpeği

4. “Herkesin bir sağlam sopası olurdu ve yumuşak bir toprakta kendisine bir daire çizer ve kimin ebe olacağını belirlemek için herkes elindeki sopa ile çeliği saydırırdı,kim az saydırırsa o ebe olurdu. Ebe sıra ile elindeki çeliği kişilere atar eğer o kişi çeliğe vuramazsa yani ıskalarsa ebe o olurdu. Burada amaç hızlıca çeliğe vurmak ve uzağa göndermekti. Ebe çeliği getirinceye kadar kuyusu kazılırdı ve kuyu belli bir derinliğe gelmişse,kuyunun içine oyuncular tarafından altı okka denilen hareket yapılırdı, yani yaka paça atılırdı.” Yukarıda tarif edilen ve kitapta bahsedilen çocuk oyununun adı nedir?

A.) Matrak C.) Mangala B.) Ebelemece D.) Gömmece YalakBenzer Dosyalar