Son Dakika Haberleri

Yararlı ve Zararlı Mikroskobik Canlılar Nelerdir?Yararlıve Zararlı Mikroskobik Canlılar Nelerdir?

 MikroskobikCanlıların Hakkında Bilgi

        Yeryüzünde sayısız miktarda canlıbulunur bu canlıların bazıları çok büyükken bazıları o kadar küçüktür kigözümüzle görmemiz imkansızdır. Bu tür canlıları mercek yada mikroskop yardımıyla görebiliriz. Bunedenle bu canlılara mikroskobik canlılar denir. Mikroskobik canlılar her yerdebulunur. Havada, suda, toprakta, besinlerde ve canlıların vücudundayaşayabilir. Mikroskobik canlıların bazıları yararlı bazıları ise zararlıdır

 

Mikroskobik Canlıların isimleri


Prokaryotlar 
Bakteriler
Arkea
Ökaryotlar
Protistler
Mikro Hayvanlar
Mantar

Zararlı mikroskobikcanlılar

 

       Vücudumuza girdiğindebizde hastalık yapan mikroplar (virüs ve bakteriler) zararlı mikroskobikcanlılardır. Tifo, kolera, verem ve tetanos bu hastalıklardandır. Mikroplarvücudumuza solunum yollarıyla veyaağız yoluyla girerek vücudumuzun savunmasını zayıflatırlar. Bazıları ölümcülhastalıklara neden olabilir. Zararlı bakterilerden korunmak için aşı olunmalı,dengeli beslenmeli, ve elimizi yemekten önce ve sonra mutlaka yıkamalıyız.Sınıf içerisinde koşmak ve toz oluşmasını sağlamak, hasta olan birisi ile aynıhavayı teneffüs etmek. Bizimde hastalanmamıza neden olur.

 

Yararlı mikroskobik canlılar

        Mikroskobikcanlıların yararlıları da vardır. Yediğimiz yoğurt veya peynir gibi yiyecekleronların sayesinde gerçekleşir. Bu canlılardan bazıları sütten yoğurt ve peyniryapılmasını sağlarlar. Üzümden sirke yapılmasını sağlayan da yine bucanlılardır. Ayrıca toprakta bitki ve hayvan artıklarını küçük parçalaraayırarak toprağın beslenmesini sağlarlar. Bu sayede dünyamız bir çöp yığınıolmaktan kurtulur.

MikroskobikCanlıların Yararları Nelerdir?

1-) Sütten peynir elde edilmesi
2-) Üzüm suyundan sirke üretilmesi
3-) Turşu yapımı
4-) Topraktaki canlı atıklarının çürütülmesi yani mantarlarla birlikteparçalanmasını sağlayarak minarellerin oluşmasında ve toprağa karışımında görevalırlar.

MikroskobikCanlıların Zararları Nelerdir?

1-) Tifo, Kolera, Verem, Tetanoz, Sıtma gibi hastalıklara neden olur.
2-) Besinlerin bozulmasına neden olur. 

 

Mikro Hayvanlar
Mantar 

        Mantarlar (Fungi), çokhücreli ve tek hücreli olabilen ökaryotik canlıları kapsayan bir canlılar alemive şapkalı mantarların tümüne halk arasında verilen genel addır.

       
Halkarasında küf, pas, rastık, maya, mildiyö, şapkalı mantar, kav mantarı, pufmantarı gibi çeşitli isimlerle anılan bütün mantarlar, mantarlar (Fungi) alemiiçersinde incelenirler. Latince Fungi mantarlar, Fungus ise mantar anlamındadır. Benzer Dosyalar